לייעוץ ראשוני מיידי התקשר עכשיו
050-5230928
או מלא את הפרטים:

אבי לוטן - עורך דין לתביעות רשלנות רפואית. המשרד הוקם ב-1986 ומאז צבר ידע רב ומוניטין בתחום הנזיקין בכלל והרשלנות הרפואית בפרט. מאז הקמתו, הגיע המשרד להישגים עצומים תוך השפעה ישירה על ראשי הנזק המוכרים בפסיקה, קביעת תקדימים משפטיים חשובים ומעל לכל, השגת פיצויים גבוהים ומיטביים עבור הלקוחות.

מוות של תינוק עקב תשניק

מאת: עו"ד אבי לוטן


בת.א 7046/01 עזבון המנוח כחלון ז"ל ואח' נ' מדינת ישראל נדונה תביעת רשלנות רפואית בגין פטירתו של תינוק מספר שעות לאחר לידתו עקב תשניק (אספיקציה).

במקרה זה נראו סימני מצוקה של העובר בעת הלידה אשר התרחשה בביה"ח אסף הרופא, כאשר הרופאים בחרו לסיים את הלידה בעזרת מכשיר וואקום ולא ב ניתוח קיסרי.

התינוק נולד כשחבל הטבור כרוך פעמיים סביב גופו כאשר הוא אינו נושם וללא דופק, והוא נפטר למרבה הצער כעבור 7 שעות עם סימני תשניק חריף.

התובעים צירפו לתביעתם חוות דעת רפואית של מומחה מטעמם כדי לבסס טענתם בדבר רשלנות רפואית בלידה ואילו הנתבעת צירפה חוות דעת של מומחה מטעמה. התובעים טענו כי המצוקה העוברית הקשה וסימני חוסר החמצן אצל העובר לא אובחנו במועד על ידי הצוות הרפואי אשר ניהל את הלידה וכתוצאה מכך נולד התינוק עם סימני תשניק חריף אשר הוביל למותו, ואילו הנתבעת טענה כי הטיפול שניתן היה סביר וטוב.

נוכח חילוקי הדעות בין המומחים הרפואיים של הצדדים, מינה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו.

בחוות דעתו קבע המומחה הרפואי מטעם בית המשפט כי נתוני המוניטור הצריכו תחילה מעקב צמוד מצד הצוות הרפואי ובהמשך היה מקום לבצע בדיקת PH של דם העובר על מנת לעמוד על מצבו ועל רמת חומציות דמו אשר מצביעה על אספקת החמצן. בהמשך נצפו מספר נתונים שלימדו על מצוקה עוברית ועל התדרדרות מצבו, דבר אשר חייב סיום הלידה וחילוץ העובר.

המומחה מטעם ביהמ"ש קבע כי הצוות הרפואי לא עמד בסטנדרד הטיפול המקובל והסביר שהתבקש מחומרת המצב בשלבים המאוחרים של הלידה. הצוות לא איבחן את המצוקה העוברית הקשה במועד, ולא פעל לחילוץ העובר במהירות הדרושה חרף העובדה כי מצבו הלך והחמיר ככל שהזמן חלף.

נוכח קביעותיו של המומחה הרפואי מטעם בית המשפט, הגיע בית המשפט למסקנה כי במקרה זה אירעה רשלנות רפואית בלידה וכי היה מקום לחלץ את העובר בעזרת ניתוח קיסרי מוקדם יותר ועל ידי כך למנוע את הנזק הקשה שנגרם לו עקב התשניק ואת פטירתו.